माओवादी विद्रोहको लज्जास्पद खुलासा

-सुवास देवकोटा
maobadi_bidrohaजासूसी संस्थाहरू ‘आईबी’ र ‘रअ’ को माध्यमबाट भारतीय प्रधानमन्त्रीको कार्यालयमा भारतको हित प्रतिकूल केही नगर्ने लिखित प्रतिबद्धता जनाएको माओवादीले त्यसपछि भारतविरुद्ध सुरुङ युद्धलगायत कैयन् उग्र क्रियाकलाप अघि बढायो भने नेपालले हजारौं नागरिकको अकाल मृत्यु र विकासका पूर्वाधारहरूको विनाश बेहोर्नुपरयो ।

भारतविरुद्ध सुरुङयुद्ध गर्ने भन्दै पश्चिमी पहाड र तराईमा सयौं खाल्डा खनेको तत्कालीन सशस्त्र विद्रोही नेकपा माओवादीको नेतृत्वले त्यसअघि भारत सरकारसँग भारतीय हित प्रतिकूल केही नगर्ने लिखित प्रतिबद्धता जाहेर गरेको खुलासा हालै प्रकाशित नेपाल इन ट्रान्जिसनः फ्रम पिपुल्स वार टु फ्रेजायल पीस नामको पुस्तकले गरेको छ ।

पुस्तकमा भारतीय प्रोफेसर एसडी मुनिको ‘ब्रिङगिङ दि माओइष्ट डाउन फ्रम दि हिल्स्ः इंडियाज रोल्स्’ शीर्षकको लेखमा माओवादी नेतृत्वले २०५९ असारमा भारतीय प्रधानमन्त्री कार्यालय (पिएमओ) मा त्यस्तो प्रतिबद्धता जनाएको किटान विवरण छ ।

माओवादी नेताहरू पुष्पकमल दाहाल र डा. बाबुराम भट्टराईलाई भारतीय संस्थापनसँग सम्पर्क गराउन महत्वपूर्ण भूमिका निर्वाह गरेका एसडी मुनि त्यसबेला जवाहरलाल नेहरू विश्वविद्यालयका प्राध्यापक थिए ।

माओवादी नेतृत्वले २०६१ असोजमा रुकुमको फुन्टिवाङमा भएको केन्द्रीय समिति बैठकबाट ‘प्रत्याक्रमणको पहिलो योजना सफल पारौं, वैदेशिक हस्तक्षेप विरुद्ध व्यापक तयारी गरौं’ भन्दै भारतविरुद्ध सुरुङ युद्ध गर्न आफ्ना छापामार र कार्यकर्ता परिचालन गरेको थियो ।

Cover1माओवादी नेतृत्वले निकट सम्बन्ध बनाएको प्रा. मुनिको लेखले अविश्वसनीय सम्बन्धका पाटाहरू सार्वजनिक गरेको छ । लेखले ‘विस्तारवादी भारत’ का जासूसी एजेन्सीहरू ‘इन्टेलिजेन्स ब्यूरो’ (आईबी) र ‘रिसर्च एण्ड एनालाइसिस विङ’ (रअ) सँग माओवादी नेतृत्व कसरी नजिक भयो र उनीहरूमार्फत पिएमओमा कसरी प्रतिबद्धता जनायो भन्ने कुराको सविस्तार वर्णन छ । भारतीय संस्थापनसँगको माओवादी सम्बन्धको यो खुलासाले उसले १० वर्षे ‘जनयुद्ध’ र राष्ट्रियताको आन्दोलनलाई नेपाली इतिहासको सबभन्दा भद्दा मजाक प्रमाणित गरिदिएको छ ।

खुलासा भएका पाटा
दक्षिण कोरियाका लागि नेपालका पूर्व राजदूत कमल कोइराला भारतीय संस्थापन र माओवादी नेतृत्वबीचको साँठगाँठबाट नेपालको १० वर्ष कसरी खेर गयो भन्ने प्रष्ट भएको बताउँछन् । विदेशी जासूसी संस्थासँग त्यो हदको सम्बन्ध रहेका दुई जना देशका प्रधानमन्त्री भइसके । यसले नेपालको अवस्था कति दयनीय छ भन्ने देखाउँछ ।

नवगठित नेकपा–माओवादीका केन्द्रीय सदस्य महेश्वर दाहाल मुनिको खुलासाले माओवादी नेतृत्वलाई नयाँ शिराबाट अध्ययन गर्नुपर्ने अवस्थामा पुरयाएको बताउँछन् । “राष्ट्रिय स्वाधीनताको आन्दोलन मालिकसँगको बार्गेनिङ मात्र रहेछ भन्ने देखिएको छ”, दाहाल भन्छन् ।

प्रा. मुनि लेख्छन्, “माओवादीले भारतसँग गोप्य राजनीतिक सम्पर्क स्थापना गर्न २०५८ माघतिर आफ्ना नेता बाबुराम भट्टराईलाई नयाँदिल्ली पठायो ।” त्यसयता यस्तो देखिन्छ, सेनासँग प्रत्यक्ष आक्रमणमा उत्रेपछि माओवादीको शीर्षस्थ नेतृत्व भारत सरयो र उत्तरप्रदेश, बिहार, हिमाञ्चल प्रदेशका साथै मुम्बई र दिल्लीबाट सैनिक अभियान संचालन गर्न थाल्यो । सशस्त्र विद्रोहका बेला आफू धेरैजसो भारतमै बसेको कुरा माओवादी नेता प्रचण्डले पछि स्वीकारेका छन् ।

मुनि अगाडि लेख्छन्, “दिल्लीमा आफ्ना कुरा राख्ने अवसरका लागि माओवादीले गरेको अनुरोधलाई २०५९ असारमा भारतीय प्रधानमन्त्रीको कार्यालय पुरयाइयो र त्यहाँबाट द्विविधा एवं सतर्कताका साथ उत्साहबद्र्धक जवाफ आयो ।

माओवादीहरूलाई आफ्नो दृष्टिकोण लिखित रूपमा राख्न भनियो, जसलाई उसले अनिच्छुक भएर पनि गरयो । सक्दो वाक्पटुताको प्रयोग गरेर लेखिएको पत्रमा माओवादी नेताद्वय प्रचण्ड र बाबुराम भट्टराईले भारतसँग उत्कृष्ट सम्बन्ध राख्न चाहेको तथा भारतको हितमा गम्भीर असर पर्ने कुनै काम नगर्ने कुरामा भारतीय नेताहरूलाई आश्वस्त पारेका थिए ।”

मुनिले अगाडि लेखेका छन्, “केही महीनामै पत्रको जवाफ यस रूपमा आयो कि माओवादीहरूमाथि भारतमा हुँदैआएको गुप्तचरहरूको निगरानी र आवतजावतमा बन्देज खुकुलो पारियो र आईबीको एउटा टोलीले माओवादीका प्रतिनिधिहरूसँग छलफल गरयो ।

माओवादीले पुनः लिखित रूपमा आईबीका गुप्तचरसामु आफ्नो दृष्टिकोण प्रस्तुत गरे । यसपछि माओवादी र रअका बीचमा बढी सम्पर्क र बैठकहरूको क्रम चल्यो । माओवादीले अझ् बढी सहजतापूर्वक हिंडडुल गर्न र भारतमा अन्य नेपाली राजनीतिक नेताहरूसँग पनि सम्पर्क गर्न पाउन थाले ।”

यी खुलासाले माओवादी नेतृत्व नेपालमा हिंसाका लागि भारतको शरणमा जान २०५८ को माघदेखि मानसिक रूपमा तयार भएको र साउनदेखि पूरै आत्मसमर्पण गरेको स्पष्ट पारेको छ । त्यसपछि नेपालमा माओवादीले युद्धका नाममा गरेका हिंसा भारतको आडभरोसामा भएको स्वतः पुष्टि हुन्छ ।

माओवादीले शेरबहादुर देउवाको नेतृत्वमा रहेको प्रजातान्त्रिक सरकारसँगको वार्ता एकतर्फी रूपमा त्याग्दै ८ मंसीर २०५८ मा घोराही ब्यारेकमा आक्रमण गरेको समयमा भारत र माओवादीबीच साँठगाँठको सुरुआत भएको देखिन्छ ।

त्यसबेला राष्ट्रिय सुरक्षाको अन्तिम अंग सेनामाथि आक्रमण भएपछि सरकारको प्रस्तावमा संसद्ले माओवादीलाई आतङ्कवादी घोषित गर्दै संकटकाल लगाउने निर्णय गरेको थियो । भारत र राजा विरुद्ध युद्ध गरेको दाबी गर्ने माओवादीका त्यसबेलाका क्रियाकलापहरूको खुलासाले भारतको आडमा प्रजातान्त्रिक शक्तिविरुद्ध युद्ध संचालन गरेको पनि स्पष्ट पारेको छ ।

भारतसँग साँठगाँठ भएपछि माओवादीको सशस्त्र शक्ति बढ्यो र नेपालको सुरक्षा बललाई उसको हिंसात्मक गतिविधि नियन्त्रण गर्न कठिन हुन थाल्यो । अनि शान्ति सुरक्षा बहाल गर्न नसकेको भन्दै तत्कालीन राजा ज्ञानेन्द्रले देउवा नेतृत्वको प्रजातान्त्रिक सरकारको ठाउँमा लोकेन्द्रबहादुर चन्दको नेतृत्वमा सरकार गठन गरे ।

मुलुकमा अरू ध्वंसका लागि प्रजातान्त्रिक सरकार विघटन अनिवार्य नै थियो । माओवादीले भारतीय छुट र खुला सिमानाको फाइदा उठाउँदै धनजनको क्षति बढाउन थप युद्ध सामग्री नेपाल भित्र्यायो । उसको शक्ति झन् बढ्यो ।

उसले तत्कालीन राजालाई अरू उकास्न ‘नोकर होइन, मालिकसँग वार्ता गर्ने’ भन्दै १५ माघ २०५९ देखि १० भदौ २०६० सम्म चन्द सरकारसँग भएको वार्ता असफल पारयो । एकलौटी सत्ताको लोभमा हौसिएका ज्ञानेन्द्रले १९ माघ २०६१ मा शाही ‘कु’ गरे । भारतको आडमा हिंसा थोपर्दै अगाडि बढेको माओवादीले मुलुकमा यसरी राजाको निरंकुशता ल्याउन सघायो ।

dahalदोहोरो दाउ
भारतीय संस्थापनसँग माओवादीको सम्बन्ध अप्ठ्यारोमा परेको संकेत ३ भदौ २०६० मा चेन्नईमा सीपी गजुरेल पक्राउ परेपछि देखियो, जसमा माओवादी नेतृत्वले खासै विरोध जनाएन । १६ चैत २०६० मा सिलिगुडीबाट मोहन वैद्य र २० जेठ २०६१ मा पटनाबाट कुलप्रसाद केसी, लोकेन्द्र बिष्ट मगरलगायत नेताहरू पक्राउ परेपछि भने भारतीय संस्थापनसँग आत्मसमर्पण गरेका दाहाल र बाबुरामबीचमै द्वन्द्व चर्कियो ।

बाबुरामले भारतसँग मिलेर आफ्नो पक्षलाई सखाप पार्न लागेको दाहाललाई लाग्यो । यसबारे मुनि लेख्छन्, “त्यसबेला पक्राउ पर्नेमा नरमपन्थी माओवादीका एक जना वामदेव क्षेत्री मात्र थिए ।” त्यसबेला बाबुराम पक्षलाई नरम भनिन्थ्यो ।

त्यसपछि प्रचण्डले तुरुन्तै आफ्ना लडाकूहरूको पकड रहेको रोल्पा उक्लिएर भारतविरुद्ध सुरुङयुद्ध गर्ने निर्णय गराए । सँगसँगै, तत्कालीन राजासँग साँठगाँठ गर्ने प्रस्ताव पठाउँदै भारतसँग साँठगाँठ गरेको आरोपमा बाबुराम र उनकी पत्नी हिसिला यमीलाई पार्टीको साधारण सदस्य मात्र रहने गरी कारबाही गरे ।

रोल्पाको लावाङमा १२ माघ २०६१ मा शुरू भएको पोलिटब्यूरो बैठकको स्थिति वर्णन गर्दै तत्कालीन माओवादीका एक पोलिटब्यूरो सदस्य भन्छन्, “सत्ता साझ्ेदारी वार्ताका लागि राजाबाट तत्कालै आह्वान हुन्छ भनेर हामी कतै नजाने निर्णय गरी बसेका थियौं ।”

उनका अनुसार, ज्ञानेन्द्रले बाग्लुङको ढोरपाटन राष्ट्रिय निकुञ्ज आएर दाहालसँग वार्ता गर्ने सम्पर्क सूत्रले बताएको थियो । तर, न ज्ञानेन्द्र आए न त वार्ताको सार्वजनिक आह्वान नै गरे ।

ज्ञानेन्द्रले १९ माघको शाही घोषणामार्फत  एकलौटी सत्ता कब्जा गरेपछि ‘धोका’ महसूस गरेका दाहाल पुनः भारतसँग लम्पसार पर्न तयार भए । त्यसपछि दिल्ली पठाइएका बाबुरामले २०६१ चैततिर भारतीय संस्थापन र नेपाली नेताहरूलाई भेटे, जुन १२ बुँदे सहमतिको प्रारम्भकाल बन्यो ।

खुल्न बाँकी तथ्य
प्रा. मुनिले भारतीय पिएमओमा बुझइएको पत्रमा उल्लेख भएका सबै विषय खुलाएका छैनन् । माओवादी नेतृत्वले आईबीलाई दिएको लिखत पनि रहस्यमै छ । यी यस्ता विषय हुन्, जो सोझ्ै नेपालको सार्वभौमिकतासँग जोडिएका छन् र यसबारे जानकारी पाउनु नेपालीहरूको अधिकार हो । यस हिसाबले मुनिको खुलासाबारे माओवादी नेतृत्वले साँधेको मौनता आपत्तिजनक छ ।

एउटा सार्वभौम मुलुकका नेताहरूले अर्काे मुलुकको जासूसी संयन्त्रसँग गोप्य सहमति गरेर त्यहाँको पिएमओमा लिखित प्रतिबद्धता जनाउनु र त्यस्तो कर्तुत सार्वजनिक भइसक्दा पनि केही नबोल्नुलाई सामान्य मान्न सकिन्न । माधवकुमार नेपाल प्रधानमन्त्री हुँदा उनका परराष्ट्र सल्लाहकार रहेका राजन भट्टराई माओवादी नेतृत्वले यसबारे सार्वजनिक रूपमा प्रष्ट पार्नैपर्ने बताउँछन् ।

यो प्रकरणले भारतीय संस्थापनमाथि पनि अनेकौं प्रश्न तेस्र्याएको छ । उसले छिमेकी मुलुकको आतङ्कवादी घोषित सङ्गठनसँग साँठगाँठ गरेर आफ्नो भूमिमा गतिविधि गर्न छुट दिएको छ । एउटा लोकतान्त्रिक मुलुकको हिसाबले उसले यसबारेमा अन्तर्राष्ट्रिय समुदायलाई जवाफ दिनुपर्छ । भारतमा लामो समय पत्रकारिता गरेका युवराज घिमिरे भन्छन्, “यसमा भारतले स्पष्ट पार्दैन भने पाकिस्तानले आतङ्कवादीलाई उकास्यो भन्ने उसको नैतिक आधार रहँदैन ।”

त्यसो त छिमेकी मुलुकका विद्रोहीलाई तालिम नै दिएको आरोपका कारण अन्तर्राष्ट्रिय समुदायमा पहिलादेखि नै भारतको साख त्यति राम्रो छैन । श्रीलंकाका तामिल विद्रोहीहरूलाई भारतमा सशस्त्र तालिम दिएको कुरा सन् १९८४ मा इन्डिया टुडे का संवाददाता शेखर गुप्ताले सार्वजनिक गर्दा भारतीय लोकसभामा हंगामा मच्चिएको थियो । त्यसबेलाका मन्त्री केके तिवारी जवाफहीन भएर पत्रकार गुप्तालाई देशद्रोहीको आरोप लगाउने अवस्थामा पुगेका थिए ।

अहिले मुनिले आफ्नो सरकार र छिमेकी नेपालका विद्रोही माओवादीको सम्बन्धबारे खुलासा गर्दा भारतमा त्यस्तो केही नभए पनि त्यसबेला माओवादीसँग साँठगाँठ गर्न सक्रिय भारतीय संस्था र व्यक्तिहरू विश्वासको संकटमा परेकै छन्, जसले कुनै दिन जवाफ दिनै पर्नेछ ।

बाबुराम र मुनि

बाबुराम भट्टराई र एसडी (सुखदेउ) मुनि

राजस्थानको ब्राह्मण परिवारमा जन्मिएका एसडी (सुखदेउ) मुनि दिल्लीस्थित जवाहरलाल नेहरू विश्वविद्यालय (जेएनयु) मा लामो समय राजनीतिशास्त्रका प्राध्यापक रहे । बाबुरामले २०४० को दशकको मध्यमा त्यही विश्वविद्यालयबाट क्षेत्रीय विकासमा पीएचडी गरे । पीएचडीमा बाबुरामको गाइड प्रोफेसर आटिया हबिब किड्वाई थिइन् ।

प्रा. मुनि केही समयअघिसम्म भारतीय प्रधानमन्त्री अन्तर्गत रहेको ‘नेशनल सेक्युरिटी एण्ड एड्भाइजरी बोर्ड’ को सदस्य थिए । त्यसअघि उनी लाओसका लागि भारतीय राजदूत बने ।

अहिले नेशनल युनिभर्सिटी अफ सिङ्गापुरको इन्ष्टिच्यूट अफ साउथ एशियन स्टडिजमा भिजिटिङ रिसर्च प्रोफेसरका रूपमा कार्यरत उनी सधैं भारतीय सत्ताको नजिक रहे । जेएनयु भारतको वामपन्थी उत्पादन केन्द्र मानिए पनि मुनि कहिल्यै वाम राजनीतिको प्रभावमा परेनन् ।

बाबुरामसँग भने उनको सधैं निकट सम्बन्ध रह्यो । एमाओवादीका एक पोलिटब्युरो सदस्य जेएनयुका घाघडान माक्र्सवादीहरू प्रभात पटनायक र पुष्पेष पन्तसँग कहिल्यै सम्बन्ध नबनाएका बाबुरामको मुनिसँगको निकटताप्रति आश्चर्य मान्छन् ।

बाबुरामले भारतका अरू कसैसँग भेट्नुअघि वा पछि मुनिसँग भेट्ने गरेको बताइन्छ । यसको मतलब उनी आफूले भेट्ने व्यक्तिबारे जानकारी लिन र भेटपछि उसले भनेको कुराको विश्लेषण गर्न मुनिलाई प्रयोग गर्थे । बाबुराम–प्रचण्डको भारतीय एजेन्सी र सत्ताका अङ्गहरूसँगका सहजकर्ता मुनि नै थिए ।

प्रचण्ड र बाबुरामले भारतको पिएमओलाई लेखेको पत्र मुनिले नै तत्कालीन प्रधानमन्त्री अटल बिहारी वाजपेयीका विशेष सुरक्षा सल्लाहकार ब्रजेश मिश्रलाई बुझएका थिए ।
हिमाल खबरपत्रिकाको १६-३२ साउन २०६९ अंकबाट

 • Krishna

  chi chi chi chi…

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=100002876778720 Raj Basel

  You talk of foreign interference and here you go selling us to the Indians. A damn terrorist of the hills, a God damned murderer. 

 • Puskar

  himal khabar patrika jaile pani maobadi ko birod matra lekchha,Mabadi birdoha le sirjana gareko ramroo kura harulai kaile pani aatma sath garna sakena,kunai pani sakti sanchalan garna aarkako sahayog chahinchha tesaile ……….

  • PG

    Timijasto bheda haru le yo desh bhariyeko le nai desh le yo halat bhognu pareko ho. Himal Khabar patrika sahi arthama rastra ko paheredar ho, yesko abhilekhalaya matra here pani thaha hunchha, Himal le gareko prediction, usko report kati tathya parak chha.

   • nepali

    Tan kun bhenda ho k himal le lekhyo tyo sahi bhayo ta k praman chha himal sanga lekhdai ma hunchha maobadi le bintipatra halyo re? ani UML ra Congress le k patra haleko thiyo tyo chahi kasale lekhne tero baule?

   • Mirajpant

    Pushkar ji le afno bichar rakeho matra ho. Tyo timi lai pan parena bhanadai ma bheda bhanne timi ta sarai murkha rahechhau, Naam pani nalekhne sathi. Afno bichar rakhada bheda bhanne timi

  • hari

   GARNI LE RAMRO KAM PANI TA GARDINU PARYO NI……….TARIF GARNA LAI…………BHARAT KO KHEDO KHANERA NATHAKNNE TIMRA NETAHARULE TEHI BHARAT KO POLTA MA NEPAL LAI  BECHERA KHANA LAGISAKE AAJHAI TIMRO AAKHA KHULDAINA……….THUKKA

 • Makuned

  The maoists are butchers Indian dalatpaltu kutte they have sold everything their morale principle ideology everything for money .they are pro Indians and anti poor they made use of the poor people to ascend to the throne they will ultimately see Ther own downfall like the soviet union,eastern Europe .

 • Makuned

  I challenge the Nepali people to lynch this Indian dalal whose motive is to destroy the country .prachanda and baburam have bank accounts in india they have penthouses theyhave farm in ndia .ao people rise and lynch this swine

 • prabin

  यो एउटा सत्ता लिप्साको दरिलो उदाहरण हो । राष्ट्रिय स्वार्थलाई लत्याएर व्यक्तिगत तथा पार्टीगत स्वार्थ पू्र्ति गर्न कुनै पनि अवसर खेर जान नदिने नेताहरूको पहिचान हो यो ।

 • Pratik

  राजनीतिमा साम्प्रदायिकता मिसाएर जनता फुटाउ र शासन गरको रणनिती त खेरा नै गयो। अब बिदेशीको ईशारामा गच्छदारको पुच्छर समातेर चुनावको बैतर्नी तर्ने रहर पनि पुरा नहुनी हो की? यही बेला सहयोद्दाले पार्टी फुटाउनु परेको, छोरोले अर्काकी लिएर घर त्याग्नु परेको, लडाकुले हिसाब माग्नु परेको र हुँदा हुँदा बिदेशी प्रभुहरुले यही बेला रहश्योद्घाटन गर्नु परेको! कागले धेरै बाठो भएर केजाती खान्छ भन्थे, हो रैछ। 

 • Raja

  भारतमा बिन्ति पत्र नेपालमा हिंसा भनेर समाचार लेख्ने हिमाल खबर पत्रिकाले भारतले माअोवादीलाइ प्रयोग गरेर नेपालको सार्वभाैमसत्तामाथि अाक्रमण गर्यो भनेर किन लेख्न सक्दैन ?

  • Bidur

   A woman, if she is wise, does not blame another woman for her own husband’s illegal relation with her. She fights with her husband for the unexpected deception.

  • Surendra

   किन कि त्यो लेख्न जरुरी छैन । माओवादीले त्यहाँका प्रभु सँग लाम्पसार परेर पाउ मोल्न नगएको भए उसले प्रयोग गर्न सक्नेथिएन र आज यो देशको हबिगत यस्तो खराब पनि हुनेथिएन ।

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=1578222494 बिनोद तिमिल्सिना

  यी कसाई(मान्छेको मासु बेच्ने,अरु मासु बेच्नेहरु त ‌स्रमजिवी हुन्।)हरुलाई नेपाली जनताले अब हुने चुनावमा मजा चखाऊने छन्,बाबुरामले खोके झै २/३ यानि ०.६६%।

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=1578222494 बिनोद तिमिल्सिना

  यी
  कसाई(मान्छेको मासु बेच्ने,अरु मासु बेच्नेहरु त ‌स्रमजिवी हुन्।)हरुलाई
  नेपाली जनताले अब हुने चुनावमा मजा चखाऊने छन्,बाबुरामले खोके झै २/३ यानि
  ०.६६%।

 • Janardan

  जब राजनिती गर्ने मानिसहरुलाई आफू असफल भए जस्तो लाग्छ, तब उनीहरूले रूखा कुरा गर्न थाल्दछन् , अरूलाई दोष देखाउदछन् , र कुनै न कुनै बाहानको त्यान्द्रो समातेर तङ्ग्रिने कोशीस गर्दछन् । बाबुराम भट्टराई जी का हालैका दुई (दिल भुषण पाठक र बसन्त बस्नेत ले लिएका) अन्तर्बार्ताहरू हेर्दा त्यस्तै महसुस भयो । बाबुराम जीलाई समर्थन गर्ने ठूलो समुदाय अझै छ नेपालमा, तर के गर्नु उनैको बिगतको छायाले उनलाई खेदाई रहेको छ । जब आफ्नै छायाले लखेट्छ, सायद मानिसलाई भाग्ने ठाउको रूपमा अध्यारो गर्त मात्र बाकि रहन्छ ।

 • Khaiheram

  Pity quotes!!!

  • Sanu

   यी दुइजना (बाबे, प्रचंडे) सुगुरहरुको कुनै कुरा पत्यौना सकिदैन/ संसारमै नभयका नालायक हुन् यिनीहरु/ तिओ त प्रस्टै छ नि, जे गरे यिनी हरुले भारत को आडमा गरे/ नेपाल मा जातीयताको नारा देखि लियर सारा भारतीय हरुलाई नागरिकता बाड्ने पनि यिनी कुकुर हरुको देन हो/ यिनीहरु बाट नेपालीहरुले केहि आस गर्ने ठाम छैन/ जे गर्छन भारत को भलाई को लागि गर्छन/ जब यो प्रचंडे भन्ने गोरुले जातीयताको कुरा गरेर देस टुक्राउने योजना बनायो तेस दिन बाट माओबादी भन्ने नरसंहारकर्ताको नाम सुन्योकी कन्सिरी तातेर औछ/ देस खत्तमै परिसके भस्मासुरका  सन्तान हरुले…………………… राजा बिरेन्द्र मरेपछि त फाइदा यिनै डाका हरुलाई भाको छ/ कतै यिनीहरुको हात त छैन…………………

 • Rajbhandari Anupraj

   

  d’vdf /fd
  /fd aunLdf %’/f

 • Batalmp

  माओवादी नेताहरु डाकाका सरदारहरु हुन । यीनिहरु राष्टघाती लुटेराहरु हुन् । देश भडुवाहरु हुन् । वेईमान र फटाहाहरु हुन ।  नेताहरुको नियत यो पाँच वर्षको दौरानमा नेपाली जनताले राम्रै संग वुझिसकेका छन् । भिजिलान्ते कार्यकर्ताहरुले वुझन अझै वांकी छ तिनिहरुले वुझेको दिन माओवादी नेताहरुलाई सफाय गर्नेछन् किनकी विचारमा लडने प्रजातान्त्रिक संकृति माओवादीमा छ नै कहाँ र ====< 

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=1400981910 Prashant Upadhyaya

  आज  सारा नेपाली हरु ले गम्भीर भएर सोच्नुपर्ने हो कि, आफ्नै आमा लाई पराई सामु  बन्दकी राख्नको लागि कागज गर्ने प्रचण्ड र बाबुराम हरुले देश लाई कहाँ पुर्याउलान ! फगत आफ्नो तुच्छ स्वार्थ को लागि यिनीहरुले बन्दकी मात्र हैन बिक्रि गर्न पनि पछी पर्ने छैनन् ! हे नेपाल आमा कस्ता कपुत हरु लाई जन्म दियौ तिमीले ? नेपाली जनता हरु होशियार!

 • Share_my_joys

  It sounds Subash Devkota has come under powerful grace of Himal Patrika, media working against the rising tide of Maoists and leftist sentiment in coordination of foreign intelligentsia, for a self assumed explanation of the happening and defame the Maoists leaders including Dr. Bhattarai. There is nothing new in the article but pretending something that the incidents are real. Your assumptions are false Mr. Devkota and Dickshit Mandali. I suspect Subash is losing his credibility as a journalist- he is more becoming a member of already founded, an ill intended Dick-shit Mandali – from which no positive aspect of incidents could be explored. There is no single fact you can be based on the reality. You are a good fake story writer rather than a journalist or a columnist. 

  Joys Deep 

  • K_thapa

   what a Bullshit..yes you are right all Maoist cader or Loyal can not believe what SD Muni has written on his new book.the book is not a Novel man ? Columnist only wrote what SD Muni wrote on his book….how you think its assumptions?? F***ing YCL…..

  • who cares

   victims of maoist and maoist lower ranks should jana karbai this guy ”
   Share_my_joys”.

   doesnt he know, this so called muni dhoti is guru of maoist top bosses. if he is lying then why they still have relation with him.   .. idiot. born to be used. 

 • who cares

  all the victims of maoist and lower ranking pla, ycl should unite and take revenge. 

  live for an eye.

 • Dhrubaghimire74

  mao badi bhaneka chor danka phataha hun yini harule desha lai khokro parera sabai janata lai garibi banayaka chhan

 • Sharma20782

  Mr. Prachand and Mr. Babu Ram Bhattarai DO YOU NEED TO SAY ANYTHING ????? Would you please clarify and present the proof that you have not done anything ?? If you can not proof and
  clear to people of Nepal everybody will think and say both of you wanted and willing to be a
  LENDUP DORJE , who handed over SIKKIM to INDIA.  

 • Prcathode

  maobadi ani himal khabar dubai le hamilai murkha banaudai6n

 • Anti-Himal patrika

  vate himal khabar re chor sala Nepal lutna baseko Patrika

  • pro himal patrika

   u prachanda ‘s dog ? right ? pple know that .

 • bikash

  kina bekarma arulai gali garirahana paryo… yadi munile vaneka kura sabai wrong hun ra yo report ma alikati pani truth 6aina vane afulai mahan neta vanauda prachanda ra baburam chor harule kina mediama yo kura rakhdainan ta??? khai tiniharuko himmat?
       ki maobadiko chai boli sunidine media pani 6aina ??? yasta kaput harule nepal aamalai dhar dhari ruwayaka 6an… desh drohika naike haru ta yiniharu hun… ajha napugera airport pani indialai banauna dine vandai6 bippale pani pugena re….

 • http://manoz.wordpress.com/ Manoj Dhakal

  khoi k bhanne….malai ta JNU dekhi pani dikka lagyo

 • Buddhi

  Wah Rastrabadi ko khol Odhne haru ho. Danya chha timro rastrabad lai

 • Geetaramshrestha

  हे नेपाली दाजु भाइहरु अब त नेपाललाई माया गर्ने माओबादीका चरित्र बुझ्नु अति आवस्यक छ / दोहोरो भूमिका खेलाडी हरु देखि सावधान /

 • Ravijoshi

  i still feel so called prachanda and babu ram should be brought to international court for their crime against humanity…..i see they have no better fate than mohamar gadaffai….people will bring them down to street and do the same, as the people did to gadaffi….

 • Recycle Bin

  यो खोज पत्रकारिताको एउटा राम्रो उदाहरण हो,

 • despremi

  These Indian Puppets will be hunted by the innocent soul of 15000 nepelese,killed in bigest conspirecy of nepelese history. These thugs wont hesitate for a second to sell their mother or motherland to grab power.

 • Goktey

  Aba India lai maobadi ko jaroorat pani pugyo jasto cha.

 • lapcha

  dharai mare tar yinka laagi/ pheri dherai marinechhan yataika lagi / kasle bujhne ani bujhaune ? bishaya gambhir chh/ sabai nepaliko ghaitoma gham lagos/ dhanyabaad /

 • दिपेश अधिकारी

  सबै भन्दन डरलाग्दो मानीस भनेको दोहोरो चरीत्र भएको मानीस हो, यस्तो चरीत्र भएको मान्छे नेपालि राजनिति मा ९९ प्रतिसत होलान,त्यसैले नेपालि हरूले सचेत हुने बेला आएको छ। असल ब्यक्ति पहिचान गरेर मात्र गुणगान गाउने बानि बसालौ यो नै तँपाइ हामीले गरेको सच्चा देशधक्ति हुनेछ।

 • mtg

  सबै भन्दन डरलाग्दो मानीस भनेको दोहोरो चरीत्र भएको मानीस हो, यस्तो चरीत्र भएको मान्छे नेपालि राजनिति मा ९९ प्रतिसत होलान,त्यसैले नेपालि हरूले सचेत हुने बेला आएको छ। असल ब्यक्ति पहिचान गरेर मात्र गुणगान गाउने बानि बसालौ यो नै तँपाइ हामीले गरेको सच्चा देशधक्ति हुनेछ।